Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

10 vecí, prečo (ne)žiť v Uzbekistane (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

Ešte doplním

V Uzbekistane je treba dávať mimoriadny pozor na chodníkoch, bežné je že je tam že odvod vody je riešený korytom širokým a hlbokým cca 40 cm krížom cez chodník. Tie arabské balkóny sú podľa mňa len upravené štandardné sovietske podľa vkusu obyvateľov ( skoro každý je iný).
Na jedlo si si mal dávať pozor, ja som v zásade jedol len šašlíky a len tam kde som videl ako ich pripravujú - väčšinou ich mali umiestnené pri vstupe do reštiky v chladiacom boxe a tak som si mohol vybrať. Okrem lacného jedla je lacný aj alkohol a cigarety.
Tú mešitu čo máš aj v detaile keď sme tam boli my opravovali, ale napriek tomu ma tam pustili a dovolili fotiť.
 

Ja tiež ešte doplním...

...že toto absolútne nechápem:
"Mojou úlohou v tejto krajine bolo vyhodnotiť pripravenosť jednej spoločnosti poskytovať certifikáty preukazujúce pripravenosť čeliť korupcii."

To je nejaká pseudo-odborná hantírka ? Zažil som 2 VŠ a môžem zodpovedne prehlásiť, že profesori, ktorí sa takto vyjadrovali, nemali v reále čo povedať. Takto sa snažili to nič obaliť akože-zaujímavými slovami...
 

snáď som autora neurazil.

Snáď som autora neurazil. Článok ako cestopis je fajn.
Ale čo robí oná spomínaná spoločnosť, to nechápem...
 

 

Neurazil, ale veci spravne pomenoval...
Myslel som, ze to bola nejaka tretosektorova eurofondova dovolenka v exotike. A tu sa zrazu dozviem, ze ono je to rovno nasim statom zivene a akademickou podou vychovavane. Ale aspon vidim, co robi nasa diplomacia v takom kusku zemegule.
 

RE

Ďakujem Vám za prečítanie aj reakciu. Určite ste ma neurazili ;) Pravdu povediac najviac som sa pri písaní blogu zapotil pri vysvetlení, čo som tam vlastne išiel robiť. Snažil som sa to vysvetliť najjednoduchšie ako sa dalo - a vidíte, aj tak to vyznelo nezrozumiteľne ;) Ten certifikát je na ISO normu 37001, čo je najnovšia norma pre manažérstvo kvality v oblasti boja proti korupcii. Tá spoločnosť chce udeľovať tieto certifikáty. Mojou úlohou bolo zistiť, či sú nato dostatočne odborne zdatní. Za všetko platili oni - slovenských daňových poplatníkov to nestálo ani euro.
 

RE

Vďaka za reakciu! Áno, mal som si dávať väčší pozor na jedlo ;) Ale zas som chcel vyskúšať aj miestne špeciality. Alkohol je síce lacný, ale nikto až na etnických Rusov ho nepije. Fajčiarov som tiež veľa nevidel. A príjemne ma prekvapilo, že vo všetkých reštauráciách v ktorých sme boli, sa nemohlo fajčiť.
 

Len etnickí Rusi ?

Tak to si úplne vedľa, tých etnických Rusov tam tak veľa nie je. Spočítaj pravoslávne chrámy a spočítaj mešity. Chlast či už tvrdý, víno či pivo je na každom kroku. A chlastajú aj moslimovia v tých všetkých okolitých -stanoch. V štátoch ktoré neboli sovietske nájdeš len minimum alkoholu a aj to len tam kde sú turisti. A samozrejme okrem Iránu. Najhoršie s fajčením je v Turkmenistane, tam ťa nikto nemôže vidieť fajčiť, ale napríklad na WC ak si v kabínke a nikto ťa teda nevidí môžeš fajčiť ako lokomotíva, dokonca aj na letisku pri gatiach.
 
Hodnoť

re: rovnostárstvo/korupcia

hmm, tkže sa budú vydávať CERTIFIKÁTY (samozrejme za nemalý peniaz a samozrejme iba na určitý čas/s obmedzenou platnosťou).

A krajina sa zázračne posunie v štatistikách zo 158 na úspečné 156 či dokonca 155 miesto...

Nuž, ale prečo si nevylepšiť príjem učiteľa na slovenskej električkovej, pardón ekonomickej univerzite výjazdom na montáž v zahraničí (stavanie kulís potemkinovej dediny).


a pokiaľ ide o rovnostárstvo.
Pri priemernom plate v HLAVNOM MESTE 220€ je rozdiel medzi Chevrolet Captiva a Chevrolet Sparc VEĽMI významný rozdiel (pre starších ako medzi Trabantom 601 a trebárs Žiguli 2106 za socializmu).
A najmä, ak si uvedomíte, ake % zamestnancov si vôbec (ne)môže dovoliť akékoľvek auto (tie žigulíky su podobne ako na Kube staré ameriky udržiavané pri živote iba preto, že si miestna montovňa presadila ochranné clá, ktoré jej zaručujú nadpriemerné výnosy / rentu (a nemá zmysel nahovárať si, že to bolo možné bez toho, aby mal na nej podiel miestny klan ovládajúci krajinu)).

Pri vysokých clách na "zahraničné značky" to okrem iného znamená, že vlastníctvom auta z prémiového segmentu na seba príliš upozorňujete a priťahujete pozornosť zločinu (nielen toho organizovaného, čo ovláda celú krajinu a ktorý si žiarlivo stráži privilegované postavenie - to by sme sa teda na to pozreli, aby mal niekto iný S-klass... )
 

pop kultúra

Bohužiaľ ste sa stali obeťou pop kultúry, ktorá u nás zúri od momentu, keď sa dostali do vlády populisti.

Iste že toto je jedna z možností ako opísať problémy, ktoré sa vám zdajú byť neprekonateľné. Treba si uvedomiť, že život nekončí pretože sa stalo niečo čo sa Vám nezdá.

Otázka na vás: A ....?
 

 

Toto sú čo za frázy? To vás naučili na školení aktivistov ako štandardnú odpoveď? Pár viet bez zmyslu?

jgp popísak situáciu presne.
Všetky tie Uzbekistany, Kazachstany, Tadžikistany, Turkmenistany či Azerbajdžany sú rovnaké - vládca nejaký Nasulbajev, rodinný klan všade, luxusné autá kšeftárov z naftou a surovinami.

https://www.aktuality.sk/clano...
 

Ale to je tak všade vo svete,

u nás je to verzia - vyhraj voľby a môžeš všetko, resp. na nižšej úrovni - staň sa riaditeľom a môžeš všetko.
Je len málo vedúcich, ktorí nie sú mocichtiví.
 
Hodnoť

 

krajina nahodou celkom uspesne napreduje. s capovanym pivom nebol problem v Taskente. ale samozrejme to nie je Slovensko kde sa pije o dusu vsade.
platove pomery mozu vyzerat komicky nizke no este pred 15timi rokmi bol dochodok v prepocte asi 6 dolarov.
ak mal autor problem s bruchom v tejto krajine tak neviem co bude robit v Afrike ci Indii :)
 

RE

Ďakujem Vám za prečítanie a reakciu. No máte pravdu, že v v Indii by to bolo asi ešte divokejšie ;)
 
Hodnoť

2 susedia co maju more

ked pozeram na mapu, tak dvaja susedia maju more, cize Uzbekistan nie je 2x vnutrozemska krajina, aspon podla pohladu na mapu:)
 

Ja som zas nepochopil,

prečo nechodia ku Kaspickému moru ale do Turecka. Nehovorím, že nemajú lietať do Turecka, len nechápem, prečo autor článku nespomenul, ako je to s s dovolenkovaním pri Kaspickom mori.
Takisto pramálo bolo povedané o poľnohospodárstve, prírodných krásach, zamestnanosti, cyklistike , cestnej a letištnej infraštruktúre a pod.
 

RE

Ďakujem za prečítanie aj reakciu. O Kaspickom mori nič nehovorili. Môžem sa iba domnievať, že idú do Turecka kvôli lepším službám. A je to pre nich asi aj väčšia exotika ako Kaspické more. Keď nabudúce pôjdem, tak sa ich spýtam ;) Poľnohospodárstvo - prevláda pestovanie bavlny. Z ovocia mali všade veľa vodných melónov a granátových jabĺk. Ku každému obedu podávali paradajky a uhorky s kôprom. Zemiaky takmer vôbec nejedia a ani tu vraj nerastú. Celý čas som bol v Taškente, čo je škoda, lebo tiež by ma veľmi zaujímali tie prírodné krásy. Cyklistov bolo v uliciach Taškentu absolútne minimum. Pri štýle šoférovania sa tomu ani nečudujem. Hlavné cesty boli v Taškente celkovo vo veľmi dobrom stave. Letisko tiež pekné. Arabská kultúra je zakomponovaná aj tam. Na celú krajinu jeden týždeň naozaj nestačí. ;)
 

Ďakujem za dovysvetlenie

Ano, Turecko je isto atraktívnejšie, no spýtal som sa na Kaspické more/jazero preto, že je bližšie a teda či tam nechodia a ak áno, aká je voda , či teplá :) Vďaka aj za ostatné info. A voľný čas trávia ako, teda aké majú ľudia záľuby, koníčky, športy, proste ako relaxujú, aký je ich životný štýl v tomto smere?
 

Ak je Kaspické more brané ako jazero,

tak je to pravda.
 

RE: more

Ďakujem za reakciu aj pozorné prečítanie ;) V texte som práve preto napísal "resp. oceán", aby čitatelia nepočítali napr. Kaspické more. Takto mi to povedali aj priamo v Uzbekistane. Aj keď Wikipedia nie je asi úplne top zdroj, ale aj tam to majú takto vysvetlené: https://en.wikipedia.org/wiki/... .
 
Hodnoť

Ad. 2x vnútrozemské krajiny

Autorova veta: "Zaujímavosťou je, že Uzbekistan a Lichtenštajnsko sú jediné dve krajine na svete, ktoré sú dvojnásobne vnútrozemské krajiny. " je zaujímavá (v tom prípade je potom Kaspické more brané ako jazero).
Ja som tento výrok videl napísaný trochu ináč a síce, že Uzbekistan a Lichtenštajnsko sú jediné dve krajiny na svete, ktoré patria medzi tzv. SUPERVNÚTROZEMSKÉ krajiny, keď nielenže sú vnútrozemské ale ešte aj všetky rieky v danej krajiny neústia do žiadneho mora.
 

1 2 >

Najčítanejšie


 1. Symptomedica : Histamínová intolerancia – radšej ju nemať 7 718
 2. Mišo Šesták: Keď vojak na fronte potrebuje ženu 4 011
 3. Martin Fletcher: Z totality do totality: výstava Paměti národa z příběhů pamětníků Královéhradeckého kraje 3 335
 4. Jozef Sitko: Čo má spoločné premiér s 96-miliardovou kauzou z čias Fica? 2 778
 5. Soňa Fröhlichová: Švajčiari uvoľňujú vo veľkom štýle. 1 639
 6. Jakub Pohle: Ako Kočner s Bödörom lustrovali Ondreja 1 211
 7. Danica Chames: Ako sa oslobodiť z pazúrov vlastnej kuchyne 1 169
 8. Michal Cimmermann: Námatková cestná kontrola: Má na jej vykonanie policajt oprávnenie? 1 165
 9. Eduard Gemza: Zatvorené obchody v nedeľu, no, bože...máme vážnejšie problémy... 1 048
 10. Stanislav Martinčko: Pelle, vajda z Lunika, Lomidrevo a Červená karkuľka, ako bezcharakterné prasce?? 797

Rebríčky článkov


 1. Peter Biščo: Narýchlo ma napadlo,že...
 2. Július Kovács: Parlament povedie R.,Fico, aj rokovania o novej vláde.
 3. Roman Hutira: S čím (ne)začať, ak chceš podnikať?
 4. Michael Laitman: Choroba je porucha harmónie
 5. Štefan Vidlár: Bojím sa a mám trému
 6. Marian Vojtko: Ďalšia deformácia slovenského školstva?
 7. Miriam Studeničová: O ceste k Podstate
 8. František Cudziš: Boj proti klimatickým zmenám je globálny podvod. A iné súvislosti.
 9. Marian Letko: Cynická obluda a ďalší ITečkári, epidemiológovia, ekonómovia. Čo len chcete...
 10. Olívia Lacenová: Sucho pomáha solárnym elektrárňam a tech startupom. Ekonomiku ako celok však poškodzuje


Už ste čítali?