10 tipov ako vyhrať komunálne voľby I

Autor: Tomáš Jacko | 3.8.2018 o 8:15 | (upravené 4.8.2018 o 13:05) Karma článku: 2,27 | Prečítané:  1193x

Oslovilo ma viacero známych o radu a pomoc pri najbližších voľbách. Necítim sa byť volebným guru, ale na niekoľko tipov sa zmôžem.

Vyhrať voľby nie je ako postaviť dom, či napísať diplomovú prácu. Neexistuje jeden presný postup a už vôbec nie očakávaný výsledok. Každé voľby, či už parlamentné, prezidentské, župné, obecné alebo európske majú navyše svoje špecifiká. Každý rok prináša niečo nové a pri viacerých kandidátoch rozhodujú aj úplné maličkosti a pár hlasov. Keďže sa nám blíži termín komunálnych volieb, tak chcem na základe môjho pozorovania a skúseností ponúknuť 10 tipov, ako byť v nich úspešný. Dnes prvých päť.

VAROVANIE. Tento zoznam nie je úplný a ani sa nesnaží byť úplným. Každá obec, každé komunálne voľby sú jedinečné a je preto potrebné zohľadniť mnoho iných faktorov. Ponúkam len všeobecne platné princípy a odporúčania, ktoré by mali/mohli v kombinácii s inými faktormi fungovať.

1. Mysli to vážne

Výborne! Rozhodol si sa kandidovať na poslanca/starostu/primátora svojej obce alebo mesta. Záleží ti na mieste, kde žiješ a chceš byť v prvej línii pri rozhodovaní o jeho budúcnosti, o kvalite poskytovaných služieb, o efektívnosti hospodárenia, o investíciách, atď. Si na 100% presvedčený o tom, že to je činnosť, ktorú chceš najbližšie 4 roky plnohodnotne vykonávať. Buď preto pripravený aj na 10-hodinový rokovací maratón miestneho zastupiteľstva, na telefonáty od susedy v sobotu v noci ohľadom jej strateného psa a na riešenie iných viac či menej dôležitých vecí. Pokiaľ to vnímaš len ako vedľajší zárobok, spôsob ako sa zviditeľniť, pomasírovať ego alebo nedajbože materiálne sa obohatiť z komunálnych kšeftov, tak volič to pozná. Navyše, v porovnaní s parlamentnými voľbami, volič ťa pozná. Vie kde bývaš, vie aké máš auto, vie kam chodia tvoje deti do školy a vie ako často kosíš trávu. Buď teda príkladom a keď už do toho ideš, tak daj tomu maximum.

2. Vybuduj si tím

Aj ako kandidát na poslanca v malej obci si v prvom rade potrebuješ vytvoriť zázemie a svoj základný podporný tím. To sú ľudia, ktorí budú stáť počas celej kampane pri tebe, budú pomáhať zbierať podpisy, roznášať letáky, oslovovať ľudí a naháňať hlasy. Čím je obec alebo mesto väčšie, tým je to dôležitejšie. Deň má obmedzený počet hodín, ty máš ešte inú prácu a rodinu, ktorým sa je tiež potrebné venovať. Tím podporovateľov potrebuješ aj na dobytie batérií. Prídu chvíle únavy a možno beznádeje a vtedy poznáš, akých dôležitých a užitočných ľudí v tíme máš.

3. Vzdelávaj sa

Byť komunálnym politikom neznamená, že stačí poznať svoju obec ako vlastnú dlaň. Je síce fajn vedieť, že Fero z krčmy dnes nedostane teplú večeru, lebo včera zas prepil celú výplatu. Byť dobrým poslancom alebo starostom tiež znamená, že máš snahu sa neustále vzdelávať. Môžeš začať prečítaním si Zákona č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení. Inak do toho ani nelez. Doba sa mení, zákony sa menia, aj podmienky na víťazstvo vo voľbách sa menia. Pokiaľ nemáš snahu na sebe pracovať, tak nie si dobrý kandidát a nebudeš ani dobrým poslancom/starostom.

4. Nechaj si poradiť

Ísť do toho bolo v prvom rade tvojím rozhodnutím. Určite si sa ale predtým poradil minimálne s tvojou najbližšou rodinou a kamarátmi. Aj keď je to veľmi potrebné, tak to môže byť aj zradné. Rodina a kamaráti ti nemusia vždy povedať všetko, čo by mali. Poznajú ťa veľmi dobre, majú ťa radi, ale možno nie sú schopní ti otvorene povedať, čo robíš zle. Preto sa snaž konzultovať veci a nechať si poradiť aj outsidermi. Sú to ľudia, ktorí ti dajú potrebný reality check a často vedia najlepšie zhodnotiť teba a tvoje šance vo voľbách. Tvoja rodina a kamaráti vedia možno o tebe všetko a vedia, že by si bol najlepší možný starosta. Vedia to ale tak dobre aj zvyšní obyvatelia obce/mesta, ktorí ťa v živote nestretli a poznajú ťa len z bilbordov, videa alebo krátkeho rozhovoru?

5. Neboj sa kritiky a hejterov

Väčšina kritiky bude možno obyčajný hejt, ale nájde sa medzi ňou aj tá konštruktívna. Kritika je užitočná a aj hejt ťa lepšie pripraví a posilní. Čím viac hejterov a ohováračov sa nájde, tým môže byť tvoja šanca vo voľbách väčšia. Ak nemáš nato čeliť výmyslom, klamstvám, intrigám, ohováraniu, atď., tak do toho radšej vôbec nechoď. Po prípadnom zvolení to bude ešte horšie. A priprav nato aj rodinu.

POKRAČOVANIE ZAJTRA

6. Priprav si program

7. Poznaj svojho voliča

8. Poznaj svoju babku

9. Vytvor predvolebné koalície

10. Buď ochotný to vzdať

Budem rád, keď sa zapojíte do diskusie nižšie a okrem kritiky v čom sa mýlim, doplníte vaše tipy a triky, ako uspieť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?