Hľadám vhodného ministra vnútra. Zn.: Ihneď!

Autor: Tomáš Jacko | 21.3.2018 o 15:14 | Karma článku: 3,96 | Prečítané:  1366x

Udalosti z posledných dní a najmä potreba nájsť vhodného kandidáta nielen na post ministra vnútra, mi pripomenula rozhovor s jedným bývalým ministrom, ktorý ma jeho priamou odpoveďou vtedy šokoval.

Raz som sa rozprával s jedným bývalým ministrom, ktorý mi hovoril, aká náročná je činnosť ministra. Pri mojej výčitke, že prečo nespravil za 2 roky viac, odpovedal, že – okrem iného - nemal na ministerstve dostatok vhodných ľudí na jeho zamýšľané zmeny. Keď som mu oponoval, že na Slovensku je predsa schopných ľudí dosť, tak mi tvrdil, že to tak nie je, lebo nie je ich dostatok ochotných robiť v štátnej správe. Tak som mu v sekunde navrhol, že keď takých nemôžeme nájsť u nás, tak tam pre mňa za mňa zamestnajme Nemcov. Nato kontroloval: „To nám budú vládnuť Nemci?!“

Túto príhodu a rozhovor každý rok rozprávam mojim študentom na predmetoch týkajúcich sa verejnej správy a verejnej politiky. Diskutujeme o tom, čím to je, že Slovensko a naše štátne inštitúcie akoby prešľapovali na mieste, zatiaľ čo krajiny západnej Európy a dokonca aj niektoré krajiny východnej Európy (napr. Estónsko) sa tiež od nás výsledkami vzďaľujú.

Je to našimi politikmi? Nerobia nič iné, ale len myslia na svoje vlastné egá a vrecká, a tak im neostáva čas a energia nato, na čo sme ich tam zvolili?! Hovorí sa, že politici sú len odrazom spoločnosti a že v demokracii majú občania takú vládu, akú si zaslúžia. Keď my ako občania robíme denne morálne kompromisy a tolerujeme zlo v rodine, v škole, v práci, tak sotva môžeme očakávať, že tak nebudú robiť naši volení zástupcovia a verejní činitelia. Politici ale aj policajti, prokurátori a sudcovia sa narodili, žili a žijú v tých istých obciach a mestách ako my. Narodili sa v tých istých nemocniciach, chodili na tie isté školy, učili ich tí istí učitelia, bývali na tých istých internátoch, liečili ich tí istí lekári a sobášili tí istí kňazi ako väčšina populácie. Prešli si a fungujú v tom istom systéme. Je teda naivné očakávať, že náš „systém” vychová masy nejakých superhrdinov alebo osoby morálne čisté, zásadové a ochotné dňom i nocou bojovať proti zlu a naprávať nespravodlivosť páchanú na bežných občanoch. Čiže pre asi väčšinu z nás vhodných adeptov napríklad na post ministra vnútra.

Našťastie medzi nami žijú a pracujú - aj napriek všetkým prekážkam - mnohí slušní, šikovní a nebojácni ľudia. Ako hrdinovia sa nevnímajú, ale pre mňa a snáď aj mnohých ďalších hrdinami sú. A je ich dosť. Nepotrebujú ani Batmobile, špeciálny oblek, adamantínovú kostru či schopnosť čítať myšlienky. Sú to ľudia z mäsa a kostí, ktorí či už každodenne robia alebo v rozhodujúcu chvíľu urobili tú správnu vec.

Čo sa dá ale robiť, keď sa schopní a slušní ľudia nechcú politikou alebo vysokou funkciou pošpiniť a boja sa, že sa „zvlčia“ ako mnohí politici a vysokí štátni funkcionári pred nimi? Títo ľudia navyše bývajú až prehnane slušní a skromní, čo nie sú v dnešnom svete vlastnosti, ktoré vás dostanú na najvyššie kariérne poschodia.

Možno že sa bývalý minister predsa len nemýlil. Na Slovensku momentálne nemáme dostatok vhodných a šikovných ľudí, ktorí by boli ochotní prevziať zodpovednosť za naše úrady, za náš štát.

Čo teda s tým?

Vrátim sa teda k môjmu návrhu. Keď nevieme takých ľudí nájsť na Slovensku, prečo nehľadáme v zahraničí? A nemusíme oslovovať práve Nemcov, Britov alebo Papuáncov. Čo tak zaloviť v mori tisícov šikovných zahraničných Slovákov, ktorí by sa chceli vrátiť na Slovensko a pracovať pre našu krajinu? Potrebujú mať však istotu, že nebudú len chybou v Matrixe. Podobne ako tí, ktorí žijú na Slovensku ale nehrnú sa pracovať pre štát, chcú vidieť, že to má význam. Že budú mať reálnu možnosť ovplyvniť dianie a ten „systém“, ktorý spôsobil, že si mnohí vybrali alebo plánujú život v inej krajine.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?