Čo má Trošková a študentky Ekonomickej univerzity spoločné?

Autor: Tomáš Jacko | 12.3.2018 o 8:25 | Karma článku: 10,51 | Prečítané:  29369x

Dodnes nevieme, ako a prečo sa z modelky Troškovej stala hlavná štátna radkyňa Úradu vlády SR, resp. sekretárka premiéra Roberta Fica. Je toto nasledovaniahodná kariérna cesta pre študentky?

Či už pani Troškovú vnímame ako hlavnú štátnu radkyňu alebo ako premiérovu sekretárku, ktorá sa zúčastňuje aj najvyšších štátnych a diplomatických stretnutí v zahraničí, netreba zabúdať aj na dopad na imidž úradníckej profesie na Slovensku.

Ako mám motivovať študentky a študentov odboru verejná správa a regionálny rozvoj, aby jedného dňa pracovali pre štát a menili Slovensko k lepšiemu? Keď vidia, že práca na najvyššom a najprestížnejšom úrade z hľadiska hierarchie a štruktúry verejnej správy je určená skôr pre šikovné bývalé modelky, ktoré sa neboja pózovať pre pánske časopisy?

Premiér Robert Fico svojím výberom a neinformovaním o jeho okolnostiach nahráva rôznym obvineniam, fámam a konšpiráciám. Ale nielen to. On svojím výberom zároveň vydáva spoločnosti a uchádzačom o zamestnanie vo verejnom sektore signál, že nie je dôležité čo viete a aké akademické alebo odborné skúsenosti máte. Dôležitejšie asi skôr je, ako vyzeráte a koho poznáte.

Ak si predseda vlády SR môže dovoliť zamestnávať a vyberať štátnych zamestnancov takýmto spôsobom, čo si asi dovolia jeho podriadení na pozíciách a úradoch o ktorých sme možno ani nepočuli?! (Vedeli ste napríklad, že existuje aj Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo SR?).

Učím viacero šikovných, inteligentných a pracovitých študentov a študentky. Napriek všetkému, čo sa o Ekonomickej univerzite v Bratislave hovorí, tak je tu mnoho aj takých študentov, ktorí by sa znalosťami a prístupom bez problémov vyrovnali aj tým najlepším študentom, ktorých som spoznal počas štúdií v Anglicku. Alebo slovenským študentom, ktorí odchádzajú na najlepšie univerzity vo svete.

Aký ale signál dávame týmto študentom či už doma alebo v zahraničí o práci pre slovenský verejný sektor? Ako ich motivujeme, aby sa uchádzali o prácu vo verejnej správe a aby sa kvôli tomu vrátili na Slovensko? Nie je práve verejný sektor tým, ktorý by mal zabojovať o najlepších z najlepších? Možno že pani Trošková je tiež najlepšia z najlepších a že jej krivdím. V otázkach diplomacie to ale asi nebude.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?