reklama

Prečo sa Horná Dolná s Dolnou Dolnou nespojí

Niekomu môže pripadať tento seriál ako lacná a hlúpa zábava. Mne sa okrem hereckých výkonov páči aj satira toho, ako to v slovenských obciach z hľadiska výkonu samosprávy často (ne)funguje.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (25)
Horná Dolná.
Horná Dolná. (zdroj: www.hornadolna.markiza.sk)

Viaceré krajiny Európy si prešli určitou formou zlučovania obcí (samospráv) alebo aspoň zlučovania ich kompetencií do prirodzených centier. Napríklad Poľsko s 39 miliónmi obyvateľov má takmer 3000 samospráv. Slovensko s 5,5 miliónmi obyvateľov má tiež takmer 3000 samospráv. Dve tretiny obcí u nás majú menej ako tisíc obyvateľov. Približne 1000 obcí má menej než 500 obyvateľov. Áno, Poľsko je prevažne rovinatá krajina, takže pre samosprávy je jednoduchšie sa spojiť a pre ľudí medzi nimi cestovať. Prečo má ale potom Slovinsko s 2 miliónmi obyvateľov a dvakrát menšou rozlohou iba 212 samospráv? Alebo čo také Švédsko s desaťkrát väčšou rozlohou ako Slovensko ale iba s 290 samosprávami? Takto by sme mohli pokračovať. Stále viac a viac krajín sa snaží znížiť svoj počet samospráv alebo aspoň zefektívniť ich výkon – napríklad zlučovaním kompetencií alebo vytváraním spoločných obecných úradov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Starosta Dolnej Dolnej a Hornej Dolnej.
Starosta Dolnej Dolnej a Hornej Dolnej. (zdroj: www.hornadolna.markiza.sk)

Niekoľko obcí na Slovensku má problém nájsť vôbec kandidátov na starostov a poslancov. Nehovoriac o plnení základných zákonných povinností a poskytovaní služieb svojim obyvateľom. Keď je im však ponúknutá možnosť sa spojiť s najbližšou obcou, tak ich odpoveď je jasná: „Spájať sa s Dolnou Dolnou?! Ani Bohovi!“... akoby bol povedal starosta z populárneho seriálu.

Inými slovami - napriek tvrdým dátam, viac než 20 rokom odborných argumentov za zlučovanie či už obcí alebo aspoň niektorých ich kompetencií do spoločného obecného úradu, to obce samotné nechcú a boja sa toho ako čert kríža.

Môj kolega T. Černěnko spolu s odborníkmi z Inštitútu finančnej politiky Ministerstva financií v štúdii Skrytý poklad v samospráve vypočítali, koľko by sa mohlo ušetriť peňazí, keby sa niektoré obce zlúčili do väčších celkov alebo aspoň zdieľali viaceré kompetencie. Keby prešiel ich model, tak vďaka ušetreným nákladom na svietenie, kúrenie a namiesto pracovníkov pracujúcich na polovičné úväzky alebo s polovičným prístupom k práci, by si mohli obce (nielen tie spádové) dovoliť nové materské školy, domovy sociálnych služieb, opravy ciest, ihriská pre deti, verejné kúpaliská, obvodného alebo detského lekára ale aj kvalitnejších pracovníkov úradu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Krčma a obecný úrad.
Krčma a obecný úrad. (zdroj: www.hornadolna.markiza.sk)

Niektoré obecné školy „malotriedky“ by sa mohli zrušiť a namiesto toho by ostali prostriedky pre nové a bezpečné školské autobusy, ktoré by odviezli deti priamo od domu do školy a späť. Z hľadiska bezpečnosti a komfortu by to bolo možno ešte lepšie ako terajší stav, keď deti často chodia celou dedinou samé, prechádzajú cez rušnú cestu alebo popri kamiónoch. Bolo by viac peňazí pre základné školy na nové okná, zateplenie, interaktívne tabule, tablety a dokonca aj na osobné príplatky alebo obecné nájomné byty pre špičkových učiteľov.

Aby som nehovoril len o malých dedinách. Košice majú 22 mestských častí s 22 starostami a dokopy viac než 221 poslancami (180 poslancov za mestské časti + 41 za mesto). Mesto Chandler v Arizone, ktoré som navštívil a o ktorom som písal už dávnejšie, má pri rovnakom počte obyvateľov ako Košice iba 5 poslancov, 1 primátora a 1 zástupcu primátora. Chandler vôbec nemá samosprávne mestské časti. To ako to tam funguje a vyzerá sa môžete dočítať a vidieť v mojom blogu (1, 2, 3, 4). V Košiciach som bol niekoľkokrát, viacero kolegov pochádza z Košíc a aj na základe rozhovorov s nimi nemám pocit, že tých 22 starostov, 1 primátor, zástupcovia starostov, armáda úradníkov z 22 miestnych úradov a magistrátu a 221 poslancov (!) dokáže robiť svoju robotu lepšie ako tých 7 v americkom meste Chandler. Nehovoriac o tom, koľko nás to stojí.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Ďuro a Sojka.
Ďuro a Sojka. (zdroj: www.hornadolna.markiza.sk)

Nikto sa nechce nasilu spájať. Aj obyvatelia Hornej Dolnej chcú mať svoj kakaovník, orechovicu, vlastný futbalový tím, vlastného dedinského frajera (Ďuro) aj miestneho blbečka (Lacko/Sojka). A nikto im ich neberie. Chceme však lepšie služby. Chceme vidieť, že z našich daní niečo máme.

Tisíce starostov a desaťtisíce poslancov a ich rodín spokojní nebudú. Ale zvyšné milióny obyvateľov Slovenska snáď áno. Ministerstvo vnútra SR, ZMOS a viaceré politické strany dlhodobo tvrdia, že chýba nato politická vôľa. Koho? Starostov a poslancov samospráv určite. Kapry by tiež nehlasovali za Vianoce.

Tomáš Jacko

Tomáš Jacko

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  85
  •  | 
  • Páči sa:  170x

Pracujem ako konzultant a školiteľ v oblasti boja proti korupcii. Lektor na Ekonomickej univerzite v Bratislave (Katedra verejnej správy a regionálneho rozvoja). Linkedin: https://sk.linkedin.com/in/tomas-jacko-b2781329 Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

73 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

86 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu