Dva svety

Autor: Tomáš Jacko | 9.1.2017 o 8:33 | Karma článku: 8,90 | Prečítané:  688x

Na Slovensku žijeme v dvoch paralelných svetoch. Jeden svet je ten, ktorý veľmi dobre poznáme. A ten druhý je svet o ktorý bojujú bývalá úradníčka Zuzana Hlávková a úradníčka Monika Filipová

V prvom svete platia síce pravidlá, ale len vtedy, keď niekomu vyhovujú. A vyhovujú väčšinou tým hore, tým ktorí majú moc, peniaze, vplyv, známosti, ostrejšie lakte. Je to svet rovných a rovnejších. Svet, kde paragraf je skrútený ako vám práve vyhovuje, kde aj čierna môže byť biela a biela zas čierna. Svet, kde nečinnosť je odmeňovaná, a neschopnosť a nekompetentnosť končí povýšením alebo dobrým flekom v Bruseli. Svet, kde aj korupcia môže byť transparentná, kde slová česť a spravodlivosť už stratili význam a slovo proaktivita ešte nie je ani v slovníku. Svet, kde skutok sa nestal, lebo svedok nemôže byť vypočutý, lebo svedok zmenil výpoveď alebo zomrel; stratili sa dôkazy, nemôže byť použitý kamerový záznam, kamerový záznam bol omylom vymazaný, a hlas podobný je len podobný. Svet, kde zákon porušený nebol a teda je všetko tak, ako má byť. Svet samoúnosov, samovýbuchov, samozbití. Je to svet kešu a našich ľudí. Ak nie ste s nami, ste proti nám. Je to svet, kde platí, že demokracia je len jeden deň raz za 4 roky a kde vyhrať voľby znamená, že môžeš všetko.

V druhom svete sa hrá podľa dohodnutých pravidiel – písaných aj nepísaných. Je to svet, kde sa dodržiavajú demokratické pravidlá hry a aj jej princípy. Kde netreba aby bolo v zákone napísané, že v autobuse uvoľníte miesto staršiemu, ale vy to aj tak ochotne spravíte. Svet, kde keď požiadate ministerstvo o informácie, tak vám ich dá a cení si aktívny prístup občanov, ktorí venujú svoj čas verejnej kontrole. Svet, kde si vážime a chceme vypočuť aj iný názor. Svet, kde kritika je vnímaná ako príležitosť na zlepšenie stavu. Svet, kde ten kto upozorňuje na korupciu, rozkrádanie, nespravodlivosť nie je bonzák, vyvrheľ a nepriateľ štátu; ale je to hrdina, ktorý má odvahu postaviť sa zlu a spoločnosť si ho zato váži a podporuje ho. Pre niekoho toto znie ako svet idealistov, slniečkarov a naivných bláznov. Pre iných je to len základ, ktorý očakávajú od fungujúceho štátu, spoločnosti a hlavne od čelných predstaviteľov.

Ja si vyberám ten druhý.

Ktorý si vyberáte vy?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa pre Danka veriť nedá

Žiaľ, nie sme v armáde, ale v Smer-SNS-Híd. Kde, všakáno, je kapitán veľkým pánom.

EKONOMIKA

Zákon na ochranu médií sa dá ľahko obísť

Legislatíva zakazuje, aby majiteľ vlastnil printové aj elektronické médiá zároveň.

DOMOV

Oligarchovia majú novú príležitosť, Markíza má byť na predaj

Hovorí sa aj o predaji denníka Nový čas.


Už ste čítali?