reklama

Erasmus študenti na Slovensku: ženy, alkohol a Marek Hamšík

Každý rok sa pýtam desiatok mojich zahraničných študentov z Erasmus programu jednoduchú otázku. Čo ich priviedlo na Slovensko a čo sa im tu (ne)páči?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)
Marek Hamšík
Marek Hamšík (zdroj: SME - Jozef Jakubčo)

Viackrát si povieme, že je čas už zo Slovenska odísť, lebo zdravotníctvo, korupcia, politici, “kešu” platby, cesty, hlavná stanica v Bratislave, služby, nedá sa, nevieme, nechceme, atď. Čo sem ale ťahá mladého vysokoškoláka z Talianska, Francúzska, Nemecka alebo Švajčiarska?!

V letnom semestri som učil aj 9 študentov z Talianska. Väčšina z nich bola z Neapola alebo okolia. Prečo prišli do Bratislavy, keď v Neapole majú more, krajšie počasie a lepšiu pizzu? Ak tipujete futbal, tak tušíte správne. Prišli študovať na Slovensko a do Bratislavy kvôli Marekovi Hamšíkovi! V Neapole je polobohom (po Maradonovi) a oni chceli aspoň časť ich života prežiť v krajine, odkiaľ pochádza; a v meste, v ktorom hrával kapitán ich tímu. Úplne vážne.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ani si poriadne neuvedomujeme, aké detaily a často banality rozhodujú o dôvodoch zahraničných študentov sem prísť študovať. Stačí sa len spýtať. A predsedníctvo Slovenska v Rade EÚ, ani lietajúce autá to nie sú.

Nemeckým študentom sa páči hlavne lacné pivo. Sú navyše prekvapení, s koľkými Slovákmi sa môžu porozprávať v ich rodnej reči. Taktiež vravia, že veľa Slovákov hovorí po nemecky lepšie než po anglicky. Zažil som napríklad jednu študentku, ktorej sa tu tak páčilo, že v ďalšom semestri sem prišiel na základe jej odporúčania študovať aj jej priateľ. A veľmi oceňujú priame vlakové spojenie do Berlína.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Francúzi zas chceli ísť niekam, kam nikto nechodí. Je vraj nudné ísť študovať do Anglicka, Nemecka alebo Belgicka. Chceli zažiť dobrodružstvo, a tak sa rozhodli ísť niekam, kam nikto nechodí. Francúzske študentky obdivujú vkus našich študentiek. Vraj na ich univerzitách sa dievčatá obliekajú oveľa konzervatívnejšie. Hmmm, čím to asi bude?!

A Švajčiar. Ten tu prišiel vraj kvôli pekným ženám. A odkazuje, že sa vždy bude rád kvôli nim vracať!

Každý rok ma „erasmáci“ presviedčajú o tom, že stále je tu veľa toho, na čo môžeme byť hrdí a čo je aj pre cudzincov zaujímavé. Ak ešte na tom popracujeme, tak nielen zahraniční študenti, ale aj tí domáci budú ešte spokojnejší.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

O erasmákoch sa toho nahovorí veľa. Vraj iba chľastajú, zabávajú sa, užívajú si študentský život, na školu z vysoka kašlú. Navyše chudáci domáci študenti na internátoch, ktorí sa všetci svedomito každý večer učia, nemôžu kvôli nim spávať! Je ale vysoká škola a zvlášť Erasmus program iba o štúdiu? Počas zahraničného pobytu chcú študenti predovšetkým zažiť niečo nové, navštíviť zaujímavé miesta, stretnúť nových ľudí a spoznať miestnu kultúru. A popri tom sa niečo naučiť a naplniť kredity. Každoročne som milo prekvapený, ako sa mnohí zahraniční študenti poctivo pripravujú nielen na záverečnú skúšku. Dôležité je však so študentami pracovať počas celého semestra a vytvoriť si k nim vzťah. Potom aj oni majú oveľa väčšiu snahu sa niečo naučiť a dobre sa na skúšku pripraviť. Tento rok som bol príjemne prekvapený, ako vážne brali „Hamšíkovci“ z Neapola môj predmet a skúšku. Napriek mojej úvodnej skepse si väčšina z nich odniesla za prácu počas celého semestra a aj záverečnú skúšku Áčka. Dokonca aj ich spolužiaci z iných krajín boli prekvapení, ako poctivo sa pripravili a uznali, že boli v triede najlepší.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

P.S. Na záver zopár problémov s ktorými sa naši zahraniční študenti potýkajú a riešení, ktoré by im uľahčili život a spríjemnili pobyt na Slovensku:

  1. Nikto im nikde nerozumie. Či už je to študijné oddelenie univerzity, vrátnik, kuchár v jedálni, revízor v autobuse, policajt na cudzineckej polícii alebo samotný učiteľ. Je dôležité si uvedomiť, že pre skoro všetkých zahraničných študentov nie je angličtina ich prvý jazyk. Musia ju ovládať na slušnej úrovni, ale nie každému je napríklad dobre rozumieť kvôli silnému prízvuku. Inak znie angličtina v podaní Francúza a inak Turka. Aj keď napríklad na cudzineckej polícii majú zamestnanci akú-takú znalosť (osobná skúsenosť), tak nie sú dostatočne pripravení cudzincom porozumieť. Moji študenti mali preto vždy z cudzineckej polície obrovský stres a museli kvôli nej vymeškať viaceré prednášky. Na druhej strane aspoň získali znalosť o (ne)fungovaní verejnej správy na Slovensku a ako príklad to mohli použiť aj na skúške. Môže sa samozrejme tiež stať, že znalosť angličtiny u študenta je horšia ako u pracovníkov vyššie. V tom prípade je potrebné byť ešte viac trpezlivý, empatický a mať hlavne snahu pomôcť. Oni sú na návšteve u nás, tak sa k nim tak správajme.

  2. Cudzinecká polícia. Nie je to len o jazykovej bariére. Zahraniční študenti mimo EÚ (napríklad z Turecka, Mexika, Brazílie), hosťujúci profesor alebo vedec musia hodiny čakať na vybavenie spolu s ďalšími cudzincami. Nejde len o prvý dojem z úradu na Slovensku, ale hlavne o ten stres, ktorý zažívajú. Niekoľko študentov sa napríklad muselo vrátiť naspäť domov len kvôli tomu, že im chýbal jeden dokument. Pamätám si na jednu študentku z Brazílie, ktorá v jednom dokumente nemala napísané všetky svoje mená (mala ich asi štyri), a tak jej ho naša cudzinecká polícia neuznala. Študentom v týchto otázkach nemá zvyčajne kto poradiť. Univerzity sa často tvária, že sa ich to netýka a že si to študent musí vybaviť všetko na slovenských úradoch sám. Že je to jeho problém. Na Slovensku možno bežná vec, ale v zahraničí a hlavne na západ od nás sa univerzity snažia študentom pomôcť v rôznych oblastiach a životných situáciách, ktoré vplývajú alebo súvisia s ich štúdiom - vrátane kariéry, právnych záležitostí, zdravotných, finančných, osobných a rodinných záležitostí, atď.

  3. Prísne pravidlá na internáte. Erasmus študenti sú ubytovaní buď na univerzitných alebo súkromných internátoch. Jedna vec, čo ich každoročne prekvapuje a vedú o tom dlhé debaty sú vraj extrémne prísne pravidlá na internátoch. Moji nemeckí študenti ich dokonca prirovnali ku koncentračným táborom. Zamestnanci internátu môžu vraj kedykoľvek prísť skontrolovať izbu. Musíte zaplatiť extra poplatok za každý elektrický spotrebič, ktorý máte. V kuchynkách nesmie byť naraz viac než určitý počet osôb a nemôžu sa tam zdržovať osoby, ktoré práve nejedia alebo si nepripravujú jedlo. Na izbách nesmú prespávať cudzie osoby (ani hostia študentov). V prípade porušenia predpisov musí študent zaplatiť pokutu alebo sa bude musieť vysťahovať. Našincovi dávajú aspoň niektoré z tých pravidiel zmysel, avšak pre zahraničných študentov sú mnohé nepochopiteľné a nezanechávajú dobrý pocit z pobytu. Chybu vidím hlavne v komunikácii. Zahraniční študenti nie sú zvyknutí a pripravení na tieto pre nich tvrdé pravidlá. O to viac, keď im ich vopred alebo počas pobytu nikto riadne nevysvetlí. A áno, veľa z nich je bordelárov, ktorí na pravidlá kašlú a vyhadzujú chladničky a kto vie čo všetko z okien. Ale to neznamená, že by sme nemali mať snahu im naše pravidlá vysvetliť. A nielen ich znenie, ale hlavne ich zmysel.

Tomáš Jacko

Tomáš Jacko

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  85
  •  | 
  • Páči sa:  170x

Pracujem ako konzultant a školiteľ v oblasti boja proti korupcii. Lektor na Ekonomickej univerzite v Bratislave (Katedra verejnej správy a regionálneho rozvoja). Linkedin: https://sk.linkedin.com/in/tomas-jacko-b2781329 Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu