Talent pána Kaliňáka

Autor: Tomáš Jacko | 20.6.2016 o 8:25 | Karma článku: 12,00 | Prečítané:  7211x

Okrem poslednej kauzy Roberta Kaliňáka by sme sa mali pozrieť aj na jeho 8-ročné výsledky práce ministra vnútra. Času mal viac než dosť nato, aby nám ukázal, ako vie svoj talent využiť v prospech Slovenska.

Ministra Kaliňáka som stretol ešte počas práce v Transparency International Slovensko pri organizácii jednej protikorupčnej konferencie v roku 2012. Pôsobil na mňa veľmi profesionálne. Nemal problém vymeniť si súkromné číslo a zo všetkých predstaviteľov politických strán urobila jeho protikorupčná prezentácia snáď najlepší dojem.

Zároveň som mal možnosť počuť na neho prevažne slová chvály od jeho zamestnancov a ľudí, ktorí sa tiež s ním osobne stretli alebo s/pod ním pracovali. Je vraj skvelý manažér a medzi zamestnancami Ministerstva vnútra SR a jeho súčastí obľúbený. Nech už máte názor na reformu ESO hocijaký, bez neho by sa vraj nepodarilo uskutočniť ani to, čo sa podarilo. Z pohľadu mediálnych vystúpení a prezentácie strany SMER-SD je takmer nenahraditeľný. A mohli by sme pokračovať.

Na druhú stranu je to však zároveň minister, ktorý už viac než 8 rokov vedie jeden z najdôležitejších rezortov v krajine. Rezort pod ktorý dnes spadajú nielen policajti, ale aj desaťtisíce úradníkov miestnej štátnej správy (vrátane živnostenských odborov, pozemných komunikácií, odborov školstva, katastra, atď.) a netreba zabúdať ani na problematiku rómskych komunít. Nuž, nabral si toho na seba skutočne veľa.

Robert Kaliňák s ľahkosťou jemu vlastnou vysvetľuje podľa neho vraj „mediálnu“ kauzu Bašternák. Spôsob, akým jej čelí je skutočne návodom pre ďalších politikov, ako ustáť mediálny tlak. Dozvedáme sa informácie o jeho zaujímavom súkromnom živote, minulých obchodoch a firmách, transakciách, o jeho výnosnom finančnom portfóliu v banke. Na daniach štátu platí viac než zarobí ako minister. Stihol a stíha toho naozaj veľa. Keby sme boli v Amerike, tak by ho asi volali self-made man a jeho kariéru a vzostup prirovnávali ku americkému snu.

Nemám však pocit, žeby Kaliňák zanechal výraznú stopu na lepšom spravovaní Slovenska; na zvyšovaní právnej istoty, vynútiteľnosti práva, na pocite spravodlivosti v našej spoločnosti, znižovaní korupcie, na lepšie spolunažívanie Rómov a väčšinového obyvateľstva, a na tom, že policajti majú nielen čo najlepšie pomáhať a chrániť bezbranných, ale trúfnuť si aj na (naj)väčšie ryby. Minister vnútra síce nemá moc zvýšiť učiteľom a sestričkám platy, ani nedokáže skrátiť čakaciu dobu na výmenu bedrového kĺbu, avšak má obrovskú moc a možnosti nám všetkým zlepšiť život v mnohých oblastiach a posunúť Slovensko vpred. Vlastne mal nato už 8 rokov.

Škoda, že Kaliňákov nespochybniteľný talent pracovať s mocou a informáciami nie je do väčšej miery využívaný v prospech nás všetkých. Len si predstavte, ako by sa všetko na Slovensku dalo a kde by bolo, keby Kali bol iba „náš človek“. Keby premiér a ministri vedeli podobne šikovne zabezpečiť dostatok záchodového papiera, polohovateľných postelí v nemocniciach a zabraňovať tisícom zbytočných úmrtí, ako si vedia pre seba vybaviť výhodný nájom v Bonaparte, kúpiť ornú pôdu, či byt v centre Bratislavy. Od politikov by sme mali očakávať viac, oveľa viac. A ignorovať ich otrepané „to sa nedá“ alebo „nato nie sú peniaze“. Talent a šikovnosť pomôcť sebe i blízkym im určite nechýba. Tam sa už vždy nejaký spôsob nájde. Nezabúdajme teda pri odvolávaní Kaliňáka aj nato, čo za tých 8 rokov (ne)spravil, aj keď možnosti nato mal.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa pre Danka veriť nedá

Žiaľ, nie sme v armáde, ale v Smer-SNS-Híd. Kde, všakáno, je kapitán veľkým pánom.

EKONOMIKA

Zákon na ochranu médií sa dá ľahko obísť

Legislatíva zakazuje, aby majiteľ vlastnil printové aj elektronické médiá zároveň.

DOMOV

Oligarchovia majú novú príležitosť, Markíza má byť na predaj

Hovorí sa aj o predaji denníka Nový čas.


Už ste čítali?