Učiteľ, vyberám si teba!

Autor: Tomáš Jacko | 25.5.2015 o 8:25 | Karma článku: 4,49 | Prečítané:  645x

Dnes má učiteľ tri základné úlohy: prvá stráca na dôležitosti, druhá je buzzword dneška a o tretej sa skoro ani nehovorí.Ako by vyzeral ideálny učiteľ, keby sme si ho mohli naprogramovať alebo vybrať ako postavu v počítačovej hre?

V prípade, že by ste si mohli vybrať postavu a vlastnosti učiteľa ako v počítačovej hre – aké vlastnosti by ste jej „naklikali“, aby váš učiteľ zvládol súboje s tými najťažšími protivníkmi a „dungeon masterami“: neposlušnými alebo lajdáckymi žiakmi, egocentrickým a nekompetentným riaditeľom, horou byrokracie a papierovačiek?

Prvou úlohou je naučiť učivo. Klasika. Sedíte v lavici, učiteľ či už na základnej, strednej alebo vysokej škole si hodinu alebo viac niečo „melie popod nos“. Vy sa snažíte v horšom prípade nezaspať a v tom lepšom stíhať aspoň písať poznámky. Učiteľ vám ich totiž nechce vopred a ani potom dať – „veď čo by potom cez hodinu robili?!“. Druhou úlohou je naučiť tzv. soft skills – mäkké zručnosti (na tento preklad si stále zvykám). A treťou úlohou je naučiť, ako byť lepším človekom. Toto je najťažšie.

Naučiť učivo „vie“ aj slabý učiteľ. Je taký slabý, že ste nútení sa učivo naučiť sami – za pomoci učebníc, kníh a hlavne internetu, videí. Svojim spôsobom vám robí službu, lebo vás aspoň „učí“ pracovať samostatne a musíte sa naučiť vyhľadávať zdroje. Veľmi užitočná zručnosť.

Schopnosť naučiť druhých mäkké zručnosti už nie je také jednoduché zvládnuť bez toho, aby ste ich sami nemali. Ale aj zvládnuť prezentovať, skupinovo pracovať, vyhľadávať zdroje a kriticky myslieť, sa ešte dá napríklad pomocou videí alebo metódou pokus - omyl. Musí byť ale aj na toto čas. Ale kde ho na tieto „zbytočnosti“ vziať, keď treba plniť štátny vzdelávací program, školský vzdelávací program a hlavne odučiť to podľa rok dopredu vypracovaného časovo tematického plánu?! Už teraz som riadne pozadu a to som im ešte nestihla nadiktovať poznámky z predminulej hodiny!

Naučiť (sa) byť lepším človekom. Dá sa to vôbec? A je mimochodom o to skutočný záujem zo strany študentov, ich rodičov, vedenia školy, zriaďovateľov škôl, Ministerstva školstva a aj samotných učiteľov? Majú na to vôbec okrem času a motivácie hlavne tú schopnosť? Schopnosť ísť príkladom, inšpirovať? A ak ju aj majú – dokedy im tá motivácia vydrží?

Ideál postavy učiteľa do našej adventúrnej hry – geneticky upravený tvor na Slovensku pre rok 2015 – je zvládať všetky tri super schopnosti naraz. A aby toho nebolo málo, chceme učiteľa, ktorý je príjemný a má zmysel pre humor. Viete takého nájsť za 500 eur čistého?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa pre Danka veriť nedá

Žiaľ, nie sme v armáde, ale v Smer-SNS-Híd. Kde, všakáno, je kapitán veľkým pánom.

EKONOMIKA

Zákon na ochranu médií sa dá ľahko obísť

Legislatíva zakazuje, aby majiteľ vlastnil printové aj elektronické médiá zároveň.

DOMOV

Oligarchovia majú novú príležitosť, Markíza má byť na predaj

Hovorí sa aj o predaji denníka Nový čas.


Už ste čítali?