Ako môže fungovať samospráva II

Autor: Tomáš Jacko | 20.3.2014 o 8:00 | Karma článku: 8,95 | Prečítané:  462x

V ďalšom článku o fungovaní samosprávy mesta Chandler v štáte Arizona sa dozvieme, ako sa dá aj v 250-tísicov meste blízko mexických hraníc a uprostred púšte udržiavať čistota, poriadok a bezpečnosť.

Estetika nadovšetkoChandler2.1.jpg

Ihneď po príchode som si všimol vysokú estetickú stránku mesta. V mestskom kódexe (ekvivalent všeobecne záväzných nariadení) je stanovené, že všetky novopostavené budovy či už súkromné alebo verejné (okrem rodinných domov) musia 1% zo svojho stavebného rozpočtu venovať na umelecko-architektonické prvky v meste. Výsledkom je drobná architektúra v okolí budov alebo umelecké prvky priamo na budovách. Okrem krajšieho vzhľadu tak mesto podporuje aj miestnych umelcov.

Proaktívna polícia

V Chandleri riadi políciu aj hasičský zbor mestský úrad. Polícia v amerických mestách má podobne ako naša štátna polícia vlastných detektívov a vyšetrovateľov a dokonca aj vlastnú špeciálnu jednotku (SWAT team). Policajti chodia hliadkovať vždy po jednom v autách, ktoré sú každé vybavené počítačom s databázou zločincov a ŠPZ, a tiež sú napojené na GPS. Policajt, ktorý ma sprevádzal bol skutočne príkladom slova proaktivita. Keď sme natrafili na osoby v minulosti trestané, tak ich priateľsky oslovil a chcel vedieť, ako sa majú. Vysvetlil mi, že tak sa od nich môže dozvedieť veľa užitočných informácií pre účely vyšetrovania a zároveň v prípade zatknutia spravidla nekladú odpor. Navyše tak aj buduje dobrý imidž polície.Chandler2.2.jpg

Aj v Chandleri majú problém s rôznou kriminalitou. Namiesto represie sa ju však snažia proaktívne a komplexne riešiť. Napríklad mestský úrad má vytvorených viacero programov pre mládež a zároveň investuje zdroje do rekreačných centier a knižníc, kde deti z chudobných štvrtí môžu zmysluplne tráviť voľný čas. Okrem policajtov a civilných zamestnancov umožňuje mestský policajný úrad vykonávať určitú policajnú činnosť aj dobrovoľníkom, ktorí smú nosiť aj policajné uniformy.

Mesto bez grafitovChandler2.3.jpg

Oddelenie pre dodržiavanie poriadku dozerá nato, aby pravidlá, ktoré má mesto prijaté, boli dodržiavané nielen na uliciach ale aj na súkromných pozemkoch. Jednou s najinšpiratívnejších vecí, s ktorou som sa stretol bola nulová tolerancia ku grafitom. Mesto má na plný úväzok zamestnaného maliara, ktorého náplň práce je vyhľadávať a zamaľovávať grafity a posprejované steny. Občania si na mesto bez grafitov rýchlo zvykli a ihneď volajú na mestský úrad v prípade, že nejaký uvidia. Táto ich tvrdá politika nie je zavedená len z estetického dôvodu. Snažia sa tiež predchádzať ďalšiemu zločinu v uliciach, ktorý podľa teórie rozbitého okna broken window theory“ môže začať jedným rozbitým oknom alebo nápisom na stene.

K občanom, ktorí porušia prijatý kódex majú veľmi citlivý a edukačný prístup. Zároveň ponúkajú pre občanov rôzne riešenia v prípade, že nie sú schopní si sami zabezpečiť poriadok na vlastnom pozemku. V meste si tiež ako majiteľ predajne nemôžete vyvesiť akýkoľvek pútač vrátane názvu na obchode. Musí spĺňať prijaté estetické normy a musí byť vyrobený z kvalitných materiálov.

Hasičský zbor

Podobne ako poliChandler2.4.jpgcajné zložky za hasičov zodpovedá, riadi a odmeňuje mestský úrad. V meste majú spolu 10 hasičských staníc. Na hlavnej hasičskej stanici majú tiež riadiacu miestnosť pre mimoriadne situácie. Na hasičských autách som si tiež všimol špeciálnu svetelnú signalizáciu. Tú zachytávajú senzory na semaforoch, ktoré následne buď zdržia zelenú, alebo do niekoľkých sekúnd prepnú semafor z červenej na zelenú.

 

Večer sme dostali núdzové hlásenie. Počas jaChandler2.5.jpgzdy sme sa dozvedeli, že ide o ženu, ktorá sa predávkovala liekmi. Keďže súčasťou každej hasičskej jednotky je aj medik, k podobným prípadom sú volaní aj hasiči v prípade že sa nachádzajú bližšie než ambulancia. Neskôr prišlo ešte jedno vozidlo, ktoré priviezlo 2 hasičské špecialistky trénované na counselling alebo sociálnu prácu a poradenstvo. Sú určené nato, aby ihneď pomohli ľuďom v podobných prípadoch. Snažia sa ich problém vyriešiť komplexne, aby sa nabudúce prípad neopakoval. Podobne to majú zariadené aj na policajnej stanici.

Ani kvapka nevyjde nazmar

Bol som tiež na prehliadke municipal utilities, čo sú voda, odpad, plyn, elektrické rozvody a podobne. Ostal som pozitívne prekvapený z ich prepracovanej ekologickej infraštruktúry. V meste sa nachádza niekoľko čističiek odpadových vôd a zároveň chemických čističiek na čistenie vody z priemyselných závodov. Keďže voda je v púšti vzácna a v Arizone je minimum prirodzených riek, všetka voda pre mesto sa buď čerpá zo studní alebo sa dováža pomocou povrchového kanálu z iných oblastí. Odpadová voda sa čistí a recykluje a následne sa používa na zavlažovanie parkov a verejných priestranstiev.

Chandler2.6.jpg

Pokračovanie nabudúce.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa pre Danka veriť nedá

Žiaľ, nie sme v armáde, ale v Smer-SNS-Híd. Kde, všakáno, je kapitán veľkým pánom.

EKONOMIKA

Zákon na ochranu médií sa dá ľahko obísť

Legislatíva zakazuje, aby majiteľ vlastnil printové aj elektronické médiá zároveň.

DOMOV

Oligarchovia majú novú príležitosť, Markíza má byť na predaj

Hovorí sa aj o predaji denníka Nový čas.


Už ste čítali?