Ako môže fungovať samospráva I

Autor: Tomáš Jacko | 11.3.2014 o 14:36 | (upravené 11.3.2014 o 18:38) Karma článku: 8,10 | Prečítané:  332x

Môj prvý blog chcem začať sériou článkov o poznatkoch zo zahraničnej stáže, ktorej som sa zúčastnil na mestskom úrade mesta Chandler v americkom štáte Arizona. Vďaka Ľube Vávrovej a jej aktivitám v Centre rozvoja samospráv a FSEV UK, mi bolo umožnené sa zoznámiť s jej americkými kolegami, ktorí v minulosti navštívili Slovensko a pomáhali rozbiehať viaceré vzdelávacie a projektové aktivity pre slovenské samosprávy.

Chandler, ArizonaChandler, ArizonaT. Jacko

Chandler1.jpg

Pôvodne čisto poľnohospodárska usadlosť, mesto bolo založené v roku 1912 a ešte v roku 1980 malo len 30-tisíc obyvateľov. Dnes ich tam žije vyše 240-tisíc a Chandler sa stal súčasťou metropolitnej oblasti Phoenix. Tento dramatický nárast nastal hlavne po príchode veľkých IT firiem ako sú Intel, Motorola alebo Orbital Sciences. 90% prostriedkov z daní v rozpočte mesto čerpá z vlastných daní mesta. Zvyšných 10% mu prerozdeľuje zo spoločných daní štát Arizona. Chandler je teda viac-menej finančne nezávislý od štátu a federálnej vlády vo Washingtone D.C.. Mesto totiž okrem ekvivalentu dane z nehnuteľností vyberá tiež určité percento DPH zo všetkých predaných tovarov a služieb na území mesta.Chandler2.jpg

Mestský úrad má spolu 1500 zamestnancov. Celá budova úradu vrátane priľahlých budov boli dokončené a otvorené v roku 2010. Napriek krízovému obdobiu postavili krásnu a ekologickú budovu v hodnote 70 miliónov dolárov za hotové peniaze. Tie si na tento účel starostlivo šestrili 20 rokov vďaka predchádzajúcim starostom a poslancom, ktorí mali spoločný cieľ. Systém samosprávy jednotlivých štátov USA sa môže aj podstatne líšiť. V Chandleri majú zavedený tzv. systém silného prednostu – manažéra mesta, ktorého si vyberá starosta s poslancami mesta. Takmer štvťmiliónové mesto má iba 6 poslancov a jedného primátora. Zástupca primátora je zároveň poslanec.

Primátorom na 2 obdobia

Primátor je v Chandleri volený na maximálne dva 4-ročné obdobia po sebe. Potom musí odísť a po prestávke môže Chandler4.jpgkandidovať znova. Funkcia primátora je predovšetkým reprezentatívna, keďže väčšinu rozhodnutí robí prednosta [city manager], ktorému sa aj priamo zodpovedajú všetci zamestnanci mesta. Prednostu si vyberajú a najímajú poslanci mesta na čele s primátorom a delegujú mu skoro všetky právomoci. Primátor vykonáva predovšetkým reprezentatívnu funkciu a spolu s poslancami dostáva na americké pomery iba symbolický plat.

Otvorená samospráva

Všetky zasadnutia parlamentu sú vysielané naživo aj zo záznamu v mestskej televízii a na internete. Zároveň majú vytvorené pravidlo pre otvorené stretnutia poslancov a primátora s občanmi. Všetky stretnutia pokiaľ ich predmetom nie sú utajované skutočnosti, musia byť verejné.

Chandler5.jpgMestský úrad sa snaží intenzívne pracovať na službách poskytovaných občanom a na celkovom rozvoji mesta a zároveň verejnosť o všetkom aktívne informovať. Majú samostatné komunikačné oddelenie, ktoré zodpovedá za komunikáciu a informácie poskytované občanom cez mestskú webstránku, Facebook a Twitter. Všetci poslanci vrátane primátora majú tiež vlastný Facebook a Twitter, cez ktoré pravidelne komunikujú s verejnosťou. Zamestnanci úradu im s tým pomáhajú. Zároveň komunikačné oddelenie aktívne komunikuje s médiami bez ohľadu na negatívne alebo pozitívne správy. Podľa nich je lepšie dopredu poskytnúť médiám všetky informácie, ktoré majú o prípade (hoci aj negatívnom), ako zakrývať informácie, zavádzať a nechať tak médiá živiť kauzy oveľa dlhšie. Komunikačné oddelenie sa tiež snaží neustále zlepšovať komunikáciu a informovanosť vnútri úradu, čo je pri 1500 zamestnancoch nevyhnutné.

Pokračovanie nabudúce.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa pre Danka veriť nedá

Žiaľ, nie sme v armáde, ale v Smer-SNS-Híd. Kde, všakáno, je kapitán veľkým pánom.

EKONOMIKA

Zákon na ochranu médií sa dá ľahko obísť

Legislatíva zakazuje, aby majiteľ vlastnil printové aj elektronické médiá zároveň.

DOMOV

Oligarchovia majú novú príležitosť, Markíza má byť na predaj

Hovorí sa aj o predaji denníka Nový čas.


Už ste čítali?